İçeriğe geç

Değirmencilik Sektöründe Vals Topları

Valsli değirmenler; buğday, mısır, arpa, yulaf ve çavdar ve irmik gibi çeşitli tahılların öğütülmesi için kullanılan makinelerdir. Eski çağlardan beri kullanılan bu sistemler, zaman içinde gelişmiştir. Günümüzde ileri teknik donanıma sahip olan bu makineler, pnömatik sistemler ve otomasyon sistemleri ile desteklenir.

Ürün çeşidi ve kapasitesine göre farklılık gösteren valsli değirmenler, çok sayıda elektronik, mekanik ve pnömatik parçadan oluşur. Bu parçaların kalitesi, dayanıklılığı ve işlevselliği, öğütme operasyonlarının sorunsuz ve verimli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi açısından kritik öneme sahiptir.

Temizleme ünitesinden tahılların una dönüştürülmesi için kullanılan değirmen valslerinde, temel itibarıyla zıt yönde dönen iki vals topu ve bu toplara entegre çalışan komponentlerden oluşur. Bu vals toplarının arasından geçen tahıllar sıkıştırılarak parçalanır. Sistemin öğütme hassasiyeti, yüzeyler arasındaki mesafenin ayarlanmasıyla belirlenir. Öğütülecek ürünün düzgün bir şekilde beslenmesini, valslere yapışan ürünlerin sıyrılmasını ve vals yüzeylerinin korunmasını sağlayacak çeşitli düzenekler kullanılır.

Elektronik ve otomasyon alanlarındaki gelişmeler sonucunda, artık değirmen valslerinde verimi artıran pek çok işlev ve özellik bulunuyor. Vals topları, öğütme sürecinin en önemli elemanlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Teknolojik gelişmelerin üretim süreçlerine sağladığı katkı sayesinde, vals toplarının da geliştiğini görüyoruz. Bu parçalarla ilgili her parametre, kaliteyi, randımanı ve enerji verimliliğini de etkiliyor.

Vals toplarının üretiminde kullanılan malzeme ve teknikler, ihtiyaca göre çeşitlilik gösteriyor. Tahıl grubu ürünlerinin öğütülmesi açısından kritik önem taşıyan bu parçalar, kırma ve liso topları olmak üzere ikiye ayrılıyor. Günümüzde değirmen tesislerinde kullanılan valsli değirmenlerde top değiştirme işlemlerinin daha hızlı ve kolay yapılabilmesini sağlayan mekanizmalar bulunuyor. Durma sürelerini azaltmak ve operasyon sürekliliği güvenceye almak için kullanılan bu mekanizmalar, değirmen tesislerine önemli katkılar sağlıyor.

Verimli ve etkili bir öğütme operasyonu için, vals topu seçiminin doğru yapılması gerekiyor. Kullanılan malzeme, dayanıklılık, diş kalitesi ve tasarım gibi unsurlar, un kalitesini doğrudan etkiliyor. Depart olarak temin ettiğimiz yüksek kaliteli ve özel alaşımlı vals topları, çift kat savurma döküm yöntemiyle üretiliyor.

Dünyanın dört bir yanındaki değirmen tesislerine sağladığımız, soğutulmuş demirden yapılan vals topları, yivli (oluklu) ve düz olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bu parçalar, yüksek kalite standartları gözetilerek ve değirmen tesislerinin özel ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde imal ediliyor. Vals toplarının şaft yataklarında alaşımlı çelik kullanılıyor ve her türlü gözeneğin, çatlağın veya döküm kusurunun önüne geçiliyor.

Bir değirmenden çıkan unun nihai kalitesinde belirleyici rol oynayan vals toplarının doğru seçilmesi, gıda kaybının ve israfının önlenmesine, istikrarlı kaliteye ve verimin artırılmasına önemli katkılar sağlıyor. Bunun yanı sıra enerji verimliliği ve iş sürekliliği üzerinde de büyük bir etkisi bulunuyor.

 

Vals topu seçiminde en önemli kriteri, elbette öğütme operasyonuna özel ihtiyaçlar oluşturuyor. Öğütülecek tahılın, elde edilmek istenen unun özelliklerinin ve tesisin çalışma koşullarının dikkate alınması gerekiyor. Uzun ömürlü, dayanıklı ve kullanım kolaylığı sunan vals topları, öğütme operasyonlarının sorunsuz ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlıyor.

 

Depart olarak sağladığımız vals topu çeşitleri ile dünyanın her yanındaki değirmen tesislerinin iş sürekliliğine ve verimliliğine katkıda bulunuyoruz. Alanında deneyimli mühendis ve uzmanlarca geliştirilip üretilen yedek parçalarımızla, global değirmencilik sektörüne kesintisiz destek sağlıyoruz.

 

Değirmeninizdeki öğütme operasyonlarının verimini ve kalitesini iyileştirmek istiyorsanız, dayanıklı vals toplarımız hakkında bilgi almak üzere satış yetkililerimizle irtibata geçebilirsiniz. Dünyanın neresinde olursanız olsun, değirmen tesisinizin her türlü yedek parça ihtiyacını 7/24 hizmet veren e-ticaret platformumuz Depart Shop (shop.departspares.com) üzerinden sorunsuz bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları