İçeriğe geç

Değirmen Operasyonlarında Pnömatik Grubun Rolü

Teknolojide yaşanan hızlı ilerlemeler, değirmencilik sektöründe tercih edilen ekipmanların da değişmesine yol açıyor. Tahılın hem ham madde hem de son ürün biçiminde tahıl öğütme tesisleri içinde farklı noktalara taşımak için genellikle mekanik ve pnömatik olmak üzere iki tür sistem kullanılıyor.

 

Mekanik sistemler ağır ve yüksek hacimli ürünlerin taşıması için tercih ediliyor; transfer oranı ve mesafe uzunluğu daha düşük olan tesislerde, yaygın olarak bu sistemlerin kullanıldığını görüyoruz.  Tanecik boyutu daha küçük olan, daha hafif ürünler söz konusu olduğunda ise pnömatik sistemler öne çıkıyor.

 

Ağırıklı olarak taneli/toz yapıdaki maddelerin transferinde kullanılan pnömatik sistemler, hava akışının kinetik enerjisini ileterek çalışıyor. Basınç kuvvetinin yardımıyla boru hattında dengesiz bir ortam oluşturuyor. Bu sayede ürün besleme istasyonlarına bağlı boruların içinde itiliyor ya da emiliyor ve ardından tahliye ediliyor. Hava temiz bir enerji kaynağı olduğu ve sistem de tamamen kapalı bir ortamda kullanıldığı için, malzeme kaybı ve çevre kirliliği dikkate değer ölçüde azalıyor.

Pnömatik sistemlerin avantajları

Mevcut koşul ve ihtiyaçlara bağlı olarak, iş süreçlerinin yanı sıra genel olarak tesisin de verimliliğini artıran pnömatik sistemler uzman ekiplerce ayrıntılı incelemeler sonucunda tasarlanarak kullanıma alındığında, önemli avantajlar sağlıyor:

  1. Daha az hareketli parça bulunması dolayısıyla, bakım gerekliliğinin azalması,
  2. İş güvenliği ve esneklik artışı,
  3. Ürün kalitesinin ve operasyonel verimliliğin iyileşmesi,
  4. Ürün kaybının azalması,
  5. Tesise özel konfigürasyonlarla ihtiyaçların eksiksiz olarak karşılanması,
  6. Temizlik kolaylığı,
  7. Alan ve maliyet tasarrufu.

Pnömatik sistemde bulunan ekipman parçaları

Pnömatik sistemlerin işleyişinde rol oynayan ekipmanların titizlikle seçilmesi, sistem ömrünü uzatarak operasyon etkililiğini ve verimliliğini dikkate değer ölçüde artırıyor. Değirmen tesislerinin pek çok noktasında kullanılan pnömatik grup ekipmanlara ait parçalar aşağıdaki gibi sınıflandırılıyor:

Valf ve bobinler

Solenoid valfer; su, hava, buhar ve gaz gibi çeşitli akışkanların kontrolünde kullanılıyor. Bobin-soket, kovan-çekirdek, gövde-kapak ve sızdırmazlık elemanlarından oluşan bu elektromekanik otomatik kontrol valfleri, endüstriyel otomasyon sistemlerinin temel öğeleri arasında yer alıyor.

Şartlandırıcı

Basınçlı havayı pnömatik hatta kulanıma uygun hale getirmeye yarayan şartlandırıcı, sistemin çalışmasında kritik bir rol üstleniyor.

Pnömatik Pistonlar

Hava silindirleri olarak da adlandırılan pnömatik silindirler (pistonlar), sıkıştırılmış gazın gücünden yararlanarak karşılıklı doğrusal harekette bir kuvvet üretiyor. Dayanıklı bir alüminyum gövdeye sahip olan bu mekanik cihazların uzun çalışma ömrü sunması, sistemin verimliliği açısından büyük önem taşıyor.

Hava ayar klapesi

Otomasyon sistemine bağlanabilen hava ayar klapesi, pnömatik kapıların otomatik olarak çalıştırılmasına olanak veriyor. Siklonlara gelen hava basıncının sisteme uygun şekilde ayarlanmasını sağlıyor.

Elektronik ve pnömatik filtre kontrol cihazı

Değirmen tesislerindeki jet filtrelerde aspirasyon, basınç gibi öğeleri kontrol etmek için kullanılan bu cihaz, sistemin doğru ve kontrollü çalışmasını sağlıyor.

Emniyet şalteri

Sisteme iletilen güç akışının açılıp kapanmasını sağlıyor.

Basınç saati

Ekipmanlara verilen basınçlı havanın güvenli ve doğru bir şekilde ölçülmesi için kullanılan basınç saatlerinde, özel ölçek aralıkları bulunuyor. Farklı boyut ve basınç düzeylerinde üretiliyor.

Aktüaörlü pnömatik klape

Bir bölmeye alınan gazın oluşturduğu basınç ilkesi ile çalışan pnömatik aktüatörler, enerjiyi mekanik harekete dönüştürüyor. Aktüatörün türüne bağlı olarak hareket, döner veya doğrusal olabiliyor. Glob valf, kelebek valf, yön kontrol valfi, gibi kontrol valflerini açmak veya kapatmak için kullanılıyor.

Tüm dünyada, verimli ve güvenli değirmen operasyonlarına destek

Depart olarak, deneyimli ekiplerimiz ve geniş ağımız ile dünya genelindeki değirmencileri, operasyonlarının her aşamasında destekliyor ve faaliyetlerine değer katıyoruz. Değirmen tesisinizde iş süreçlerinizin verimini ve hızını, iş güvenliğini, ürün kalitesini ve gıda güvenliğini iyileştirirken alan, zaman ve maliyet tasarrufu da sağlamak istiyorsanız, satış yetkililerimizle irtibata geçerek Pnömatik Grup kapsamında sunduğumuz dayanıklı, etkili ve işlevsel ürün yelpazemiz hakkında bilgi alabilirsiniz. Uluslararası standartlara uygun şekilde üretilen, uygun fiyatlı ekipmanlarımızı satış sonrası destek avantajıyla edinerek tesisinize ve işinize değer katabilirsiniz.

                                                    

Dünyanın neresinde olursa olsun, değirmen tesisinizin her türlü yedek parça ihtiyacını 7/24 hizmet veren e-ticaret platformumuz Depart Shop (shop.departspares.com) üzerinden sorunsuz bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları