İçeriğe geç

Etkili Operasyon, Dayanıklılık ve Gıda Güvenliği için Yüksek Kaliteli Filtre Torbaları

Filtrasyon sistemleri, tahıl işleme tesislerinin başlıca bileşenleri arasında yer alıyor. Çünkü yüksek miktarda tahılın işlenmesi sırasında ortaya çıkan toz ve parçacıkların etkili sistemlerle filtrelenmesi gıda güvenliği, ortamdaki havanın kalitesi ve çalışanların sağlığı açısından büyük önem taşıyor.

Jet filtreler hava-toz karışımındaki tozu alarak havayı temizliyor. Toz ve un içeren hava filtreye girince, toz parçacıkları makinenin içindeki torbalara yapışıyor. Özetle, filtreler topladıkları toz parçacıklarını bu torbalarda tutarak ortamda bulunan havaya karışmalarını önlüyorlar. Sıkıştırılmış havanın gücüyle, bu torbalarda biriken tozlar filtrenin tabanına gidiyor. Temizlik için blover ya da kompresör kullanılıyor.

Filtre Torbalarının Özellikleri

Özel tekniklerle dokunan dayanıklı kumaşlardan üretilen jet filtre torbaları, filtre sepetlerine geçiriliyor ve aspirasyon sırasında filtre görevi görüyor. Kolaylıkla çıkarılabilen ve temizlenebilen bu torbaların yanı sıra elek giriş-çıkış torbaları ve ilgili makinelere ait diğer torbalar da değirmen makinelerinin önemli parçaları arasında yer alıyor. Bu torbaların gıdaya uygun, kaliteli malzemelerden üretilmesi gıda güvenliğinde kritik rol oynuyor. 

İlgili prosesin gerekliliklerin göre farklı malzemelerden ve değişik ölçülerde üretilebilen jet filtre torbaları, filtreleme sisteminin performansını doğrudan etkiliyor ve ağırıklı olarak şu alanlarda kullanılıyor:

 • Gıda endüstrisi
 • Un ve irmik değirmenleri
 • Hayvan yemi değirmenleri
 • Tahıl temizleme tesisleri
 • Tahıl depoları ve siloları

Filtre Torbası Seçiminde Neye Dikkat Etmek Gerekiyor?

Filtre sistemlerinde kullanılan malzemeler ortamdaki sıcaklığa, nem oranına ve işlenen malzemenin kimyasal yapısına ve partikül büyüklüğüne göre değişiyor. Uygun malzeme ve büyüklükte torba seçimi, hem gıda güvenliğinin sağlanması hem de prosesin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi açısından önem taşıyor. Standartlara ve proses gerekliliklerine uygun ürün seçimi, ekipman ömrünü uzatıyor ve proses kalitesini artırıyor.

Filtre torbası seçiminde aşağıdaki başlıkları muhakkak dikkate almak gerekiyor:

 • Ortam sıcaklığı

  Filtrasyon uygulamaları düşük ve yüksek sıcaklık filtrasyonu olmak üzere iki gruba ayrılıyor. Ortam sıcaklığına yakın sıcaklıklarda gerçekleşen değirmen, öğütme, karıştırma ve paketleme gibi prosesleri ilk gruba girerken kazanların, fırınların ve kurutucuların olduğu uygulamalar ikinci grupta yer alıyor.

 • Prosese dâhil olan gazlar ve kimyasallar

  Filtre torbasında kullanılan malzemenin asit, alkali, solvent ve oksitleyici maddelerle ilişkisi ve bozulmaya ve yıpranmaya karşı dayanıklılığı, uygun torba seçiminde önemli etkenler arasında bulunuyor.

 • Nem oranı

  Proses sırasındaki nem oranı da filtre torbasının işlevini önemli ölçüde etkiliyor. Ortamdaki nem oranına uygun olmayan bir malzeme seçilmesi halinde hem ürün hem de proses kalitesi ile ilgili sorunlar yaşanabiliyor.

 • Bakım gereklilikleri ve temizlik kolaylığı

Filtre torbasının bakımı ve temizliği ile ayrıntılar da uygun seçimi yapmak açısından önem taşıyan etkenler arasında yer alıyor. Bakım gerekliliği ve temizlik kolaylığının yanı sıra, torbanın sistemin geri kalanıyla uyumlu olup olmadığına da dikkat etmek gerekiyor.

Etkili filtrelemede rol oynayan pek çok unsur bulunduğundan, tüm sistem öğelerinin seçiminin bilgiye dayalı olması hem bu prosesi en verimli ve sorunsuz şekilde işler hale getirmeyi hem de sistemin uzun ömürlü olmasını sağlıyor.

Depart Filtre Torbaları ile Yüksek Dayanıklılık ve Etkili Filtrasyon

Değirmen tesisinizde bir yandan süreçlerinizin verimini ve gıda güvenliğini iyileştirirken bir yandan da ekipmanlarınızın kullanım süresini uzatmak istiyorsanız, satış yetkililerimizle irtibata geçerek yüksek kaliteli ve dayanıklı ve etkili filtre torbası çeşitlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz. Uluslararası standartlara uygun şekilde üretilen, uygun fiyatlı ekipmanlarımızı satış sonrası destek avantajıyla edinerek tesisinize ve işinize değer katabilirsiniz. Dünyanın neresinde olursa olsun, değirmen tesisinizin her türlü yedek parça ihtiyacını 7/24 hizmet veren e-ticaret platformumuz Depart Shop (shop.departspares.com) üzerinden sorunsuz bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları